Wyjazd do Belgii to rzecz coraz powszechniejsza. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Mając taką wiedzę, można spokojnie wybrać się w podróż.

Wyjazd do Belgii. Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Podróżujący powinien posiadać paszport lub dowód osobisty. Dokument musi być w dobrym stanie, a identyfikacja na jego postawie nie powinna stanowić dla służb problemu (np. zdjęcie musi być aktualne). W Belgii nie ma żadnych ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczenia się, jednakże mogą one zaistnieć z uwagi na politykę bezpieczeństwa lub zdrowie publiczne w kraju.

Co istotne, prawo pobytu na okres dłuższy niż trzy miesiące uzyskują obywatele Unii Europejskiej, którzy:

  • Są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą w Unii Europejskiej
  • Mają środki do utrzymania siebie i swojej rodziny
  • Przybyli do kraju w celu nauki i mają ubezpieczenie zdrowotne

Osoby podróżujące po Belgii podlegają jednak ograniczenim ilościowym, które dotyczą wwozu towarów (do użytku osobistego, ale też prezenty). Jako przykład wymieniane są tu papierosy, cygara, tytoń, spirytus czy wino. Osoby niepełnoletnie nie mogą przewozić wyrobów tytoniowych ani alkoholowych.

Jeżeli przebywamy w Belgii dłużej niż 8 dni, to ciąży na nas obowiązek meldunkowy. W ciągu 8 dni należy zameldować się w urzędzie gminy (chyba, że nocujemy w hotelu lub pensjonacie, wtedy takiego meldunku dokonywana jest przez hotel). Jeśli przebywasz w Belgii w celach turystycznych, otrzymasz także deklarację przybycia (ważna na okres 3 miesięcy). Po tym czasie, należy opuścić kraj.

Ubezpieczenie i zdrowie

W Belgii nie trzeba mieć zielonej karty. Uznawane tu są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (pojazd), inne ubezpieczenia są nieobowiązkowe.

Służba zdrowia jest w Belgii ogólnie dostępna. Cena wizyty lekarskiej waha się od 25 do 35 euro, a doba w szpitalu od 250 euro. Osoby płacące w Polsce składki na NFZ w nagłych wypadkach mogą korzystać z tego ubezpieczenia. Ważne jest jednak, aby posiadać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – kartę wydaje NFZ, jest ona darmowa. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Sprawdź: Jak wyrobić kartę EKUZ?

Co istotne, zgodnie z prawem obowiązującym w Belgii – najpierw musimy sami pokryć koszty leczenia, a następnie możemy ubiegać się o zwrot w belgijskiej kasie chorych. Dodatkowe informacje na temat opieki medycznej w Belgii można znaleźć na stronach NFZ i MSZ.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Belgia to kraj dwujęzyczny, ale w niektórych częściach kraju obowiązują inne języki (np. francuski, niderlandzki). W Belgii jest 12 świąt, w których jest wolne od pracy. Stolicą kraju jest Bruksela. Inne większe miasta to Liege, Antwerpia czy Gandawa. Belgia graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią. Najwyższy szczyt kraju to Signal de Botrange (695 m n.p.m.). Belgia leży nad Morzem Północnym.

Co istotne, w Belgii obowiązuje monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król Filip I. W tym kraju mieszka ponad 11 milionów osób.

Kategorie: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *